העתקה היא פעולה שיכולה להתבצע על ידי חברות שמתמחות בגיזום וכריתת עצים. ההבדל הוא שבעוד הגיזום והכריתה מיועדים לשנות את הצורה של העץ, העתקה שומרת עליו בשלמותו. יתרה על כך, העתקה היא הפעולה היחידה שמאפשרת להחליף את המיקום של עצים בוגרים בלי להסב להם אף סוג של נזק.

העתקת עצים בוגרים מבוצעת בכמה נסיבות שכיחות:

א. העברת עץ לבית חדש – בעלי בתים פרטיים עם חצר וגינה בוחרים לעיתים להעתיק יחד איתם את העצים הבוגרים. כאשר עוברים דירה ורוצים להביא את העץ הבוגר, הפתרון הכי טוב יהיה להעתיק אותו עם חברה מקצועית ובצורה עדינה.

ב. פינוי עץ קיים בגלל ייעודים חדשים עבור המגרש – אפשרות אחרת היא להעתיק עצים בוגרים ממקום מסוים שמיועד להפוך למגרש לבנייה, למקום אחר שבו הוא יכול להמשיך לצמוח. במקרים אלו, צריך לוודא שהעתקת העץ מתבצעת באופן שלא מונע את המשך העבודה במגרש.

ג. העתקת עצים בגלל אינטרס ציבורי – יש מקרים שבהם עיריות ומועצות בוחרות לשמר עצים בוגרים שגדלו בשטחים שהייעוד שלהם השתנה. במקביל, צמחים רבים הופכים להיות בשלב מסוים סכנה לציבור והאינטרס הוא להעתיק אותם.

איך מעתיקים עץ בוגר?

העתקת עצים בוגרים מתבצעת בכמה שלבים. בשלב הראשון, חופרים בור סביב שורשי העץ כדי להקל על הוצאה מסודרת שלו מהמקום. בשלב השני, מקצצים את השורשים כדי להביא אותו למידה שבה ניתן להוביל אותו למקום החדש. בשלב השלישי, מגדרים את השורשים על מנת לאפשר לעץ להצמיח שורשים חדשים במקום שאליו הוא מיועד ובשלב הרביעי אוספים את השורשים כדי לעטוף אותם בבד יוטה.

בהמשך, שולפים את העץ בשיטה שמתאימה לתנאי השטח ולמצב או לגיל שלו. לאחר מכן, כל שנותר הוא להעמיס את העץ על משאית באמצעות מנוף ולהוביל אותו אל נקודת היעד. במהלך כל אחד מהשלבים הללו, שמים דגש על האופן שבו שומרים על העץ מפני נזקים ומגנים עליו. כמו כן, פעולת העתקה מחייבת היצמדות למפרט ולהנחיות של אגרונומום מוסמך – או לדרישות של פקיד היערות ברשות המקומית.

כללי