התמכרות לסמים – ממה היא נובעת?

כשרואים אדם מכור לסמים, כשרואים את האופן בו משפיעה התמכרות לסמים על אורח חייו של המכור, על סדר היום שלו, על היכולות החברתיות, הכלכליות והאישיות שלו, אי אפשר שלא לשאול איך זה קרה, איך הוא הגיע לזה, מה גורם לאדם לעשות שימוש בחומר כימי שאמנם מעניק לו רגעים של הנאה, אך בסופו של דבר הורס את כל מרקם חייו. ובכן, התשובות לכך הן רבות ומגוונות, אך כולן מבוססות על האמת הפשוטה הבאה: אנשים המתמכרים לסמים, מעולם לא חשבו שזה יגיע למצב הזה. הם היו בטוחים שהכל נמצא בשליטתם ושברגע האמת הם ידעו לעצור. ההתמכרות, שחוזרת על עצמה פעם אחרי פעם, מוכיחה שהם תמיד טועים.

מגוון סיבות לנפילה או התמכרות לסמים

בשפת הרחוב וגם בקרב אנשי מקצוע העוסקים בעולם הסמים, נהוג להשתמש בביטוי “נפילה לסמים” כדי לשקף מצב של התמכרות לסמים. הסיבות שבגינן אנשים נופלים לסמים יכולות להשתנות מאוד, והן לחלוטין לא תמיד שליליות. כך למשל, אדם שגדל בשכונה קשה מאוד עלול להיקלע לסיטואציות חיים שמעוררות בו את הצורך לברוח מהמציאות ולהקל על כאב, והסמים מספקים לו בדיוק את זה. מן הצד השני, גם אדם שנולד וגדל בסביבה נוחה, מפנקת ומרווחת, עלול ליפול לסמים כתוצאה מתפיסת עולם מתירנית, היעדר ערכים וגבולות וכן הלאה.

המלכודת – דינמיקת ההתמכרות

התמכרות לסמים היא למעשה תהליך ולא אירוע. תהליך זה יכול להתרחש במספר צורות, שהמאפיין של כולן הוא התדרדרות. ההתדרדרות יכולה להתרחש, כפי שרבים מכירים אותה, על פי מדרג הסכנה של הסם.

למידע נוסף על התמכרות לסמים, לחצו כאן

 

בריאות, כללי